Neden HDD'lerin adları ilk olarak 'C' olur?


Neden HDD'lerin adları ilk olarak 'C' olur?
  • Veri Kurtarma
  • 16 Mayıs 2015 Cumartesi

Neredeyse kişisel bilgisayarların sabit disk sürücüleri kullanmalarının başından itibaren, belirli popüler işletim sistemleri (özellikle MS-Dos / Windows), sistemdeki ilk sabit disk için "C" harfini kullanmışlardır.

Farklı depolama cihazlarını basit harfler ile belirleme fikri, genellikle IBM'in 1960'larda geliştirdiği sanal makine işletim sistemlerine atfedilir. Bu yöntem, CP-40 ve CP/CMS sistemleri ile başlayarak, daha sonradan Digital Research tarafından üretilen CP/M işletim sistemleri tarafından kopyalanmaktaydı. Harfler, başlangıçta genel olarak mantıksal sürücülere atanıyordu ancak daha sonraları fiziksel depolama cihazlarını belirtir oldular.

Bütün bunlar da bizi 1980'lere, IBM'in, göreceli olarak popüler CP/M işletim sistemini IBM Personal Computer'da kullanmak istemesine getiriyor. IBM ve Digital Research arasındaki görüşmeler, günümüzde halen kesin olmayan sebeplerdendolayı tamamlanamadı. Söylentilere göre sorun, CP/M'in yaratıcısı Gary Kildall'ın eşi Dorothy Kildall'ın, görüşmelerin başında "gizli kalma" anlaşmasını imzalamaması ile başladı. İddialar, Dorothy Kildall'ın böyle bir belgeyi imzalamadan önce eşi ile görüşmesi gerektiğini söylediğini ve eşinin o sıralarda şehir dışında olduğunu belirtmekte. Bu durumun garip olmasının sebebi ise, Gary'nin bu tarz anlaşmaları normalde Dorothy'ye bırakıyor olması idi.

İmzanın atılmamasının kesin sebebi bilinmiyor

Söylenenlere göre Digital Research'ün avukatı Gerry Davis tarafından önerildiği şekilde imzanın atılmasının reddedilmesi, IBM temsilcileri tarafından pek hoş karşılanmadı. Ancak bu tarz olayların iş dünyası için normal sayılabilecek bir durum olduğu düşünülürse, bugün geri bakıldığında olayın bu kadar büyümüş olması oldukça ilginç gözüküyor. Olaya dahil olmuş olan kişilerin uyuşmayan açıklamalarının da pek yardımcı olmadığı söylenebilir.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği