SSD'lerin ömrünü uzatmak için 3 ipucu!


SSD'lerin ömrünü uzatmak için 3 ipucu!
  • Veri Kurtarma
  • 23 Kasım 2015 Pazartesi

Geçen senenin sonunda Tech Report tarafından yayınlanan test sonuçları,SSD'lere yazabileceğiniz veri miktarının etkileyici seviyelerde olduğunu göstermişti. Öyle ki bazı sürücüler, 2 petabaytın üzerinde veriyi sorunsuz yazabildi. SSD'nize yazdığınız veri miktarını azaltarak teknik olarak onun ömrünü uzatacağınız doğru. Ancak bu konuda fazla endişelenmenin de anlamı yok.

Genel olarak SSD'nizin ömrü normal bir sabit diskten kısa olmayacaktır. Ancak SSD'den en fazlasını elde etmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şey de var.

1. Aşırı ısınmaya dikkat edin

SSD'ler, aşırı sıcak ve soğuklara HDD'lere göre daha dayanıklıdır. Ancak çok aşırı sıcağa uzun süre maruz kalan SSD'ler zorlanabilir. SSD'nizini tüm yaz boyunca Antalya'da saklamanız, onun ömrüne katkıda bulunmayacaktır. Bunun yanında ani sıcaklık değişiklikleri, elektronik aletleri iyi etkilemediğinden, bu tür değişiklikleri de en aza indirgemenizde fayda var.

2. Elektrik kesintisi yaşatmayın

Elektrik kesintileri, tüm bilgisayar donanımlarının sonunu getirebildiği gibi SSD'leri de bozabiliyor. Veri yazarken elektriğin kesilmesi halinde en iyi ihtimalle sadece yazdığınız veriyi kaybedersiniz. En kötü ihtimal ise verilerle birlikte tüm sürücüyükaybetmeniz.

SSD'yi elektrik kesintilerinden korumanın en iyi yolu, bir UPS (kesintisiz güç kaynağı) kullanmaktan geçiyor.

Kaynak: chip.com.tr

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği