Whatsapp veri tabanlarının şifreleri kırılabilir


Whatsapp veri tabanlarının şifreleri kırılabilir
  • Adli Bilişim
  • 12 Ocak 2018 Cuma

Whatsapp kaynaklı sorunlardan dolayı birçok adli vaka gündeme geliyor. Peki, Whatsapp güvenli bir iletişim çözümü mü? Özel hayata ilişkin görüntü ve seslerin kayda alınması ve ifşa edilmesi mümkün mü? Adli Bilişim Uzmanı Onur Doğu tüm bunların mümkün olduğunu söylüyor ve kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Yeni nesil şifreli whatsapp yazışmaları nasıl çözüldü?

Çözülemeyeceği sanılan yeni nesil şifreli whatsapp yazışmaları Adli Bilişim Uzmanı Onur Doğu’nun yaptığı araştırmalardan sonra kırıldı. Whatsapp programını yedeklemezseniz dahi cep telefonu içerisinde yer alan anahtar kilit ilişkisi ile whatsapp yazışmalarına ulaşılabilmektedir. Artık cep telefonu içerisindeki şifreli veri tabanlarının kırılması ile silinen chat kayıtlarınınkurtarılması ve adli bilişim incelemesi yapmak mümkün oldu. 

Adli bilişim uzmanları birçok olayı aydınlatılabilecek

MyDISK Adli Bilişim Departmanını tarafından yapılan açıklamada: Whatsapp programını defalarca silip tekrar kursanız dahi cep telefonu içerisindeki bağ ve şifreleri bir yapbozun parçaları gibi birleştirilerek anahtar vasıtası ile açılarak birçok soruşturmanın aydınlatılması, bilirkişi raporu ya da uzman mütalaası yazılabilmesi için umut ışığı oldu. Aynı tarz uygulamalar olan (Instagram, Facebook Messenger, Line, Tinder) gibi uygulamaların direk mesajlarının kurtarılması ve silinen mesajların geri getirilmesi artık mümkün. Şirket,  bu tip ARGE çalışmalarına Adli bilişim incelemesi ve kriminal inceleme konusunda milli çözümler üretmek için tüm imkânlarını seferber etmeye devam edeceğini açıkladı.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği