Tarihin en yıkıcı saldırısıydı! Rusları suçladılar


Tarihin en yıkıcı saldırısıydı! Rusları suçladılar
  • Bilgi Güvenliği
  • 21 Şubat 2018 Çarşamba

ABD, Temmuz 2017’de Ukrayna’daki birçok dijital altyapıyı çökerterek günlük hatayı durma noktasına getiren NotPetya saldırısından Rusya ordusunu sorumlu tuttu.

Geçtiğimiz  yıl Ukrayna’da ortaya çıkan ve daha sonra Avrupa’daki diğer organizasyonlara yayılarak milyarlarca dolar zarara sebep olan NotPetya saldırısı için şüpheler Rusya’da yoğunlaşıyor.

Geçtiğimiz  gün, İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri NotPetya konusunda Rusya’yı doğrudan suçlamıştı. Benzer bir açıklama Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders’tan geldi.

Sanders, “NotPetya, Kremlin’in Ukrayna’yı dengesizleştirme çalışmalarından birisiydi ve Rusya’nın ülkedeki devam eden çatışmaların sorumlusu olduğunu ortaya koyuyor.” dedi ve bunun uluslararası sonuçları olacağını belirtti.

Birçok sektör uzmanı NotPetya’nın Rusya tarafından gerçekleştirildiğini aylar öncesinden belirtmişti. İngiltere ve ABD ise ilk kez bu hafta, kimileri tarafından tarihin en yıkıcı siber saldırısı olarak tanımlanan NotPetya için Rusya’yı resmen sorumlu tuttu.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği