Başkasının Facebook Hesabınıza Girdiğini Anlamak, Tespit etmek, Önlemek


Başkasının Facebook Hesabınıza Girdiğini Anlamak, Tespit etmek, Önlemek
  • Bilgi Güvenliği
  • 26 Şubat 2018 Pazartesi

Çağımızın hastalığı "Sosyal Medya Bağımlılığı" üzerinden kişisel hayatımıza ait birçok bilgi, haberimiz bile olmadan başkalarının eline geçebiliyor ya da bizler herhangi bir bilgisayar korsanının hedefi haline gelebiliyoruz. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak bildiğimiz facebook daha önceki uygulamalarında ve güncellemelerinde de birçok tartışmayı beraberinde getirmişti.

Son zamanlarda teknolojinin üst düzey etkisiyle beraber gelen gizlilik sorunu yaşıyoruz. İnternette özellikle de Facebook’un gizlilik ayarlarıyla ilgili ciddi tartışmalar yaşanıyor (Bu konudaki görüşlerinizi Tumblr, Scorp, Friendfeed ve Twitter ‘da dikkatle takip ediyoruz). Bu tartışmalara kulak kabartınca, aslında çok da farkında olmadığımız bir gerçekle yüzleşiyoruz: Adımız, resmimiz, kişisel bilgilerimiz, arkadaşlarımız ve üye olduğumuz gruplarla, bir bütün olarak kimliğimiz Facebook’ta! Sizce de Facebook’a kendimiz ve çevremizdekiler adına çok fazla taviz vermiyor muyuz?

Arkadaşlarımızla bu bilgilerimizin paylaşılması elbette bir problem oluşturmayacaktır. Ancak Facebook, demografik bilgilerinize bakarak reklamlar yayınlıyor ve bilgilerinizi uygulama geliştiricileriyle paylaşıyor. Mesela demografik bilgilerinizde “Bekar” olduğunuz yazıyorsa, “arkadaşlık sitesi” reklamları “Nişanlı” olduğunuz yazıyorsa “Beyaz eşya” reklamları ile daha sık karşılaşabiliyorsunuz. Ya da bazı uygulamalarınızı kullanmaya başlarken farkında olmadan profil bilgilerinize erişim izni veriyorsunuz. Google Play Store’dan indirdiğiniz bazı uygulamalarda olduğu gibi rastgele verdiğiniz izinler sonradan başınızı ağrıtabilir. Bunun yanı sıra bu bilgilere kötü amaçlı bilgisayar korsanlarının da erişebildiğini düşünecek olursak işler hayli vahim bir hâl alıyor.

Hatta Facebook getirdiği güncellemelerle daha da ileri gidiyor, artık varsayılan olarak bilgilerinizin çoğunu herkesin görüntülemesine izin verecek şekilde oluşturuyor. Ama eğer siz bilgilerinizi herkesin görmemesini istiyorsanız, bunun için Gizlilik sayfasını tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor.

Yeri geliyor, Devlet başkanları bile öğrencilere “Facebook’ta yazdıklarınız ileride karşınıza çıkarılacak. Dikkatli olun” uyarısında bulunuyor. Bizim ülkemizde ise son zamanlarda oldukça

sık başvurulan bir yöntem ise “Güvenlik soruşturmaları”.  Bu konuda yapılan araştırmalar durumun önemini gözler önüne seriyor.

Biraz düşününce, meselenin eski arkadaşlara ulaşmaktan çok daha ciddi olduğu anlaşılıyor.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, Facebook profilinizin güvenliğini çok daha önemsemeye başlamış olabilirsiniz. Peki bunun için “Tahmin edilemeyecek bir şifre seç, büyük harf, küçük harf, noktalama işaretlerinden herhangi birini içersin”den başka yapabileceğimiz bir şey var mı?

Evet, var. Facebook’un hazır özelliklerinden birini kullanarak, Facebook profilinizi ziyaret ettiğiniz bilgisayarları Facebook’a kaydedebilir, bu bilgisayarlardan başka bir bilgisayardan hesabınıza girildiğinde email (ve SMS) ile haberdar olabilirsiniz.

ya da   Ayarlar>Bildirimler> Yolunu izleyerek e-posta, site ve mobil, kısa mesaj gibi bu ayarları düzenleyin.

Ayarlar>Gizlilik> Yolunu izleyerek "Senin Hareketlerin" ve "İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir ve Seninle Nasıl İletişim Kurabilir" seçeneklerindeki özellikleri kendinize göre düzenlemeniz gerekebilir.

Ayarlar>Güvenlik ve Giriş> Yolunu izleyerek hesabınıza son zamanlarda yapılan girişleri ve lokasyonları kontrol edebilir bu şekilde Güvenlik önlemlerinizi arttırabilirsiniz.

Bütün ayarlarınızı içinizi rahatlatacak şekilde düzenledikten sonra profilinizden çıkış yapın. Tekrar giriş yaptığınızda, bulunduğunuz bilgisayara bir isim vermeniz istenecek.

Bundan sonra, farklı bilgisayarlardan Facebook hesabınıza erişildiğinde, Facebook’tan ilk olarak şunlara benzer bir uyarı e-maili alacaksınız:

 

  1. Merhaba MyDisk,

A new device named “deneme” was added to your Facebook account (Bugün, 08:07).

If this device was added without your permission, please remove it from your account immediately, then change your password.

If this was an authorized login, please ignore this email.

Ya da

"Deneme" adlı yeni bir cihaz Facebook hesabınıza eklendi (Bugün, 08:07).

Bu cihaz izniniz olmadan eklenmişse, lütfen hemen hesabınızdan kaldırın, ve ardından şifrenizi değiştirin.

Eğer bu yetkili bir giriş ise, lütfen bu e-postayı yoksayın. 

Bu uyarıların devamında aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır,

  1. Diğer ayarlarınızla ise her giriş yapıldığında tanımlı telefon numaranıza kod gelecektir.

Unutmamamız gereken bir nokta da Bilgisayarınızdaki çerezleri her sildiğinizde, bilgisayarı Facebook’a yeniden tanıtmanız gerekecek. Çok sıkıcı bir durum gibi gelebilir ama önlemler almazsak acınacak hallere de düşebiliriz.

Bağlantı saatiyle ilgili bilginin, Türkiye saatine göre yazılmadığından GMT+3 ya da GMT+2 şeklinde saat bilgisiyle bildirim alırsınız.

  1. Facebook hesabınıza farklı bilgisayarlar ve telefonlardan aynı anda giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız her yer aktif bir oturumdur.

Aktif oturumlarınızın listesini görmek ve yönetmek için Diğer'e gidin ve Ayarlar'a dokunun.

Hesap Ayarları'na dokunun.

Güvenlik ve Giriş'e dokunun.

Giriş Yaptığın Yer seçeneğine gidin.

Sizin tarafınızdan yapılmadığını bildiğiniz aktif bir oturum görürseniz, açılır menüye tıklayın ve sen değil misin seçeneğini işaretleyin.

Ayrıca, hesabınızı güvene almayı seçebilirsiniz. Şifrenizi değiştirmek ve yakınlarda hesabınızda yapılan değişiklikleri sizin yaptığınızdan emin olmak üzere birkaç adımı izlemeniz için size yol gösteririz.

Facebook'un size sunduğu ek güvenlik özelliklerini öğrenerek giriş yaptığınız yeri yönetme hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği