Bir SSD'nin Performansını En Yüksek Düzeyde Tutmak İçin TRIM’in Etkinleştirildiğinden Emin Olun!


Bir SSD'nin Performansını En Yüksek Düzeyde Tutmak İçin TRIM’in Etkinleştirildiğinden Emin Olun!
  • Veri Kurtarma
  • 2 Mart 2018 Cuma

TRIM, bir SSD’nin en yüksek seviyede performans göstermesi ve daha uzun ömürlü olması için önemli bir özelliktir. Bilgisayar hızı; hızlı bir işlemci ve RAM’den ziyade SSD'ye de bağlıdır.

TRIM, SSD’lerin kullanım ömrü boyunca en iyi performansını korumak amacıyla tasarlanmış bir ATA komut setidir.

TRIM özelliği, desteklendiği işletim sisteminde SSD’ye hangi veri bloğunun artık kulllanılmadığını bildirir ve tekrar yazılabilir olması için o bloğun silinmesini sağlar. Sürücünün, yeni verilerin depolanması için alana ihtiyaç duyulduğunda belirli bir bloğu silmesine zaman harcamak zorunda kalmadığından bu işlemin önceden yapılmasının sağlanması performansı artırır ve SSD'nin bildirilen ömrüne ulaşmasını sağlar.

TRIM özelliğinin normalde işletim sistemi tarafından otomatik olarak etkinleştirilmesi gerekirken bazen bu özelliğin etkinleştirilmediği de olabilir.

TRIM Kontrolü Nasıl Yapılır?

Komut satırına fsutil behavior query DisableDeleteNotify komutu yazılarak TRIM özelliğinin etkin olup-olmadığı öğrenilebilir.

  • fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 cevabını alındıysa TRIM özelliğiniz etkin demektir. Başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.
  • fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1 cevabını alındıysaTRIM özelliğiniz etkin değil demektir.

TRIM’i Etkinleştirme

Komut satırına fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 komutu yazılarak DisableDeleteNotify = 0 cevabı ile birlikte TRIM etkinleştirilmiş olur.

TRIM’i Devre Dışı Bırakma

Herhangi bir sebepten TRIM devre dışı bırakılmak isteniyorsa komut satırına fsutil behavior set DisableDeleteNotify 1 yazılarak DisableDeleteNotify = 1 yanıtıyla birlikte TRIM devre dışı bırakabilir.

***TRIM özelliğinden faydalanabilmek için SSD’nizin ve işletim sisteminizin bu özelliği desteklemesi gerektiğini unutmamalısınız.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği