Veri Kurtarma Programlarının Zararları-1


Veri Kurtarma Programlarının Zararları-1
  • Veri Kurtarma
  • 1 Nisan 2015 Çarşamba

MyDISK uzmanlarının en fazla karşılaştıkları müdahalelerden bir tanesi de, veri kurtarma yazılımları ile arızalı cihazdan veri kurtarmaya çalışmaktır. Bu durumu ve sonuçlarını sizlerele paylaşmak istedik. Yazının devamında, bir müşteriminizin yanlış ve amatörce yapılan müdahale sonucunda nasıl veri kaybına uğradığını göreceksiniz.       

Uzmanlarımızın her zaman dediği gibi "Veri Kaybı" diye bir şey yoktur, sadece verilere erişemez veya ulaşamazsınız. Veri kaybının bir numaralı sebebi yapılan yanlış müdahaledir.  Peki nasıl oluyor da veriler kayboluyor. Veri kaybı, cihaza yapılan yanlış müdahelelerden dolayı kaynaklanır. Nedir bu yanlış müdahale diye daha açık bilgi vermek gerekirse; veri kurtarma yazılımları ile cihazdan veri kurtarma çalışmak, arızalı bir cihazı gereğinden fazla çalıştırmaktır.

Çoğu insan, bir verinin cihaz içinde nasıl saklandığını bilmediği için ya da cihazın içindeki mekanik parçaların nasıl çalıştığı konusudan bir fikre sahip olmadığından çeşitli veri kurtarma yazılımları ile kurtarma denemelerinde bulunurar.

Veri kurtarma yazılımları oldukça inatçı yazılımlardır, okumakta zorlandığı bir sektör için defalarca aynı bölge üzerinde okuma işlemi yapar.

Veri kaybını daha iyi anlayabilmek için yukarıda bahsettiğimiz, yakın zamanda bize cihazını gönderen müşterimizin yaşadığı sorunu anlayatım. Müşterimiz, "Cihazım bir anda çalışmamaya başladı" şikayeti ile kendisine bilgisayar konusunda destek veren bilgisayar firmasına gidiyor.  Bilgisayar firması veri kurtarma yazılımları ile verilerin bazılarını kurtarma başlıyorlar, kurtarma sırasında cihazdan tuhaf ve gürültülü sesler gelmeye başlıyor. Artık bilgisayar diski tanımamaktadır. Müşterimiz bizim ile iletişime geçerek disklerini MyDISK'e gönderiyorlar. MyDISK uzmanları, cihazdan ses geldiği için hemen çalıştırmak yerine clean-room ortamında cihazın kapağını açarak durumuna bakıyor. Sonuç aşağıdaki fotoğraftaki gibi.

sabit disk çizik plaka

Fotoğrafa dikkat ederseniz, plaka üzerinde kalın bir çizgi gibi duran bölümü göreceksiniz. Bu bölüm, veri kurtarma programı okumakta ısrar ettiği bölüm olduğundan plaka yüzeyini aşındırarak tamamen kurtarılmaz hale getirmiştir. Yanlış müdahale sonucu artık bir "veri kaybı" söz konusu.

Uzmanlarımız veri kurtarmanın bir kez yapılan işlem olduğunu söylerler, onun için ilk müdahale çok önemlidir. İkinci bir şansınız olmayabilir. 

Müşterimizin yukarıda yaşadığı bu durum uzmanlarımızı bir kez daha haklı çıkartıyor. Eğer arızalı disk, hiç müdahale yapılmadan MyDISK'e gönderilseydi ve MyDISK'in zengin donalımsal ve yazılımsal araçları ile 99.9% oranında veri kurtarılması gerçeleşecekti.

Sonuç olarak, cihaza yanlış müdahale yapmanın ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Artık şunu da net olarak biliyoruz ki, veri kurtarma yazılımları veri kurtarmaktan daha çok veriyi hiç kurtarılamaz hale de getirebiliyor. Eğer cihazınız normal olarak çalışmasında daha farklı bir tavır sergiliyor ise (içinden garip sesler gelmesi gibi) derhal cihaz bağlantısını keserek, MyDISK'e gönderin. Veri kurtarma uzmanlarımız cihazınızın durumuna göre en uygun çözümü uygulayarak verilerinizi kurtaracaktır.

Arama
Son Blog Yazıları

e-bülten üyeliği